31 V 2007


i n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o r



Rossini w duecie z Kurpińskim


Tak jak ponad 170 lat temu na scenie Teatru Wielkiego pojawi się zestawienie dwóch dzieł kompozytorów o podobnym stylu.

     Dokładnie w 1833 roku pierwszy dyrektor muzyczny Opery Narodowej Karol Kurpiński otworzył działalność tej sceny dwoma przedstawieniami - operowym i baletowym. Operą był znakomity "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego, a baletem "Zabawa tancerska" kompozycji samego Kurpińskiego. Teraz przy okazji wystawienia "Cyrulika" na stołecznej scenie pojawi się także i to drugie dzieło. W ten sposób Teatr Wielki - Opera Narodowa rozpoczyna obchody 150. rocznicy śmierci Karola Kurpińskiego.

Sławna i tak lubiana dzięki komediowemu librettu i znakomitej muzyce opera pojawi się w Warszawie w formie przeniesienia w ramach koprodukcji inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" ze słynnego Teatro del Maggio Musicale we Florencji w oryginalnej reżyserii J.C Plazy. Florencki spektakl to rodzaj zabawy konwencją - opera Rossiniego zostaje tu ubrana w pstrokate wesołe ubranko, trochę jarmarczne, trochę w stylu i guście komedii dell'arte.

Orkiestrę teatru poprowadzi amerykański dyrygent Will Crutchfield, który z wielkim powodzeniem dyrygował już w Warszawie "Tankredem" Rossiniego. W rolach głównych wystąpią m.in. Blagoj Nacoski i Alexander Pinderak jako Hrabia Almaviva, Alina Peretjatko i Edyta Piasecka jako Rozyna oraz Mariusz Godlewski i Artur Ruciński, którego znamy z ról w "Damie pikowej" i "Halce". Choreografię "Zabawy tancerskiej" przygotowała Janina Niesobska.



Katarzyna K. Gardzina


    strona główna     artykuły prasowe