30-11-2007


i n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o ri n f o c h o r



Harry Kupfer w Warszawie


W Operze Narodowej w piątek premiera "Opowieści Hoffmanna", opery fantastycznej Jacques'a Offenbacha. To najwybitniejsze dzieło tego kronikarza barwnych nastrojów Paryża czasów drugiego cesarstwa.

    Spektakl przygotował wybitny niemiecki reżyser Harry Kupfer. Urodzony w 1935 r. w Berlinie, w latach 70. był jednym z czołowych nowatorów w teatrze operowym, zawsze dbającym o równowagę między muzyczną a sceniczną stroną przedstawienia. Jedną z jego największych zasług jest wystawienie w latach 1992-2001 wszystkich dramatów muzycznych Richarda Wagnera w berlińskiej Staatsoper. W jego dorobku znajdziemy polskie akcenty. W 1986r. przygotował prapremierę "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego. Jest autorem przeszło 180 przedstawień.

"Opowieści Hoffmanna" to pierwsza opera, którą Kupfer zrealizował w Polsce. To urocza muzyczna opowieść, której bohaterem jest słynny romantyczny poeta, rysownik i kompozytor Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor baśniowych opowiadań dla dzieci i dorosłych. Akcja opery Jacaues'a Offenbacha przebiega dwutorowo i kojarzy się z XVIII-wieczną powieścią szkatułkową. Jej ujęta w dwóch aktach zewnętrzna akcja rozgrywa się w winiarni, w której artysta Hoffmann flirtuje ze Stellą, rywalizując o nią z bogatym filistrem Lindorem. Akcja wewnętrzna to tytułowe opowieści Hoffmanna o jego niefortunnych miłościach do uroczej Olimpii, młodej śpiewaczki Antonii i pięknej weneckiej kurtyzany Giulietty.

Kupfer reżyserował "Opowieści Hoffmanna" czterokrotnie. Nie zdradził, czy warszawska inscenizacja opiera się na nowym pomyśle.

Tytułową partię zaśpiewa amerykański tenor liryczny Richard Troxell. Natomiast cztery ukochane Hoffmanna będą mieć twarz jednej kobiety - we wszystkie wcieli się urugwajska śpiewaczka Luz del Alba. W partiach drugoplanowych wystąpią polscy śpiewacy, m.in. Anna Lubańska, Artur Ruciński i Paweł Wunder. Zadyryguje Tomasz Bugąj. Premiera w piątek, 30 listopada, godz. 19, drugie przedstawienie w niedzielę, 2 grudnia, godz. 18.



Anna Dębowska