5 VIII 2006
Nowa dyrekcja w Teatrze Wielkim - Operze NarodowejMinister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski przyjął wczoraj rezygnację Kazimierza Korda ze stanowiska dyrektora naczelnego i muzycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Nowym szefem instytucji został Janusz Pietkiewicz.   Tym posunięciem i zmianą statutu Opery Narodowej minister chce rozwiązać trwający od dłuższego czasu pat w Teatrze Wielkim. W lipcu Kazimierz Kord, który pełnił obowiązki dyrektora naczelnego po odejściu z tego stanowiska Sławomira Pietrasa, złożył rezygnację, ponieważ "nie widział możliwości dalszej pracy w instytucji, której brak osoby zarządzającej". Z dyrektorem artystycznym Mariuszem Trelińskim, z którym przygotowywali reformę teatru, prosili ministra o szybką decyzję. Minister zaskoczył dyrektorów - wprowadza nową władzę i zmienia statut.

- Model zbiorowej, podzielonej odpowiedzialności za prowadzenie instytucji kultury nie sprawdził się - wyjaśnia minister. - Od ponad pół roku Teatr Wielki pozostaje obszarem konfliktu. Dlatego też podjąłem decyzję o zmianie statutu instytucji.

Janusz Pietkiewicz (ur. 1946 r.) od 2004 r. dyrektor Biura Teatru i Muzyki Urzędu Miasta Warszawa, zajmował m.in. kierownicze stanowiska w Polskim Radiu i telewizji i był już szefem narodowej sceny w latach 1996 -1998. Współorganizował m.in. nagrania oper w plenerze, telewizyjne festiwale w Łańcucie, nagrania płytowe i koncerty światowych gwiazd muzyki poważnej.Adrianna Ginał


    strona główna     artykuły prasowe